Sowiniec Sowiniec
765
BLOG

Rosja wypowiada Polsce pomnikową wojnę

Sowiniec Sowiniec Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 108


                Szef Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji (wyższa izba Dumy Państwowej) senator Konstantin Kosaczew powiedział w wywiadzie dla „Rossijskoj Gaziety”, że jeśli Polska nie zmieni stanowiska w sprawie rozbiórki sowieckich pomników na swoim terenie, Rosja może zrezygnować ze swoich obowiązków w celu zachowania istniejących polskich monumentów oraz utworzenia nowego, w  miejscu katastrofy smoleńskiej - poinformowała „Rzeczpospolita”.


                „Kosaczew zapowiedział, że Rosja może przestać wypełniać warunki umowy podpisanej z Polską z 1994 roku o utrzymaniu grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji. Jego zdaniem w sprzeczności z tą umową stoi podpisana przez prezydenta ustawa o demontażu ok. 230 radzieckich pomników na terenie Polski” - czytamy w gazecie.


                 To nie jedyny środek odwetowy, jakiego domaga się prominentny rosyjski polityk.


                „- A jeśli to nie poruszy polskich polityków, Rosja może wprowadzić wobec członków Sejmu i Senatu środki ograniczające współpracę dwustronną. Rosja jest kategorycznie przeciwna nakładaniu sankcji na parlamentarzystów, ale czasami nie ma innego wyjścia” - powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą” Kosaczew.


                Parlamentarzysta oskarżył władze Polski, że w 2014 roku „wysunęły teorię, zgodnie z którą pomniki żołnierzy radzieckich znajdujące się poza terytorium miejsc pochówku są i nie są objęte działaniem umowy z 1994 roku” między rządami Polski i Rosji o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji.


                Dzień wcześniej Rada Federacji zwróciła się do prezydenta Władimira Putina, żeby zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych „działań o charakterze ograniczającym” w sferach współpracy dwustronnej z Polską oraz z apelem o zażądanie od strony polskiej bezwzględnego realizowania traktatu z 22 maja 1992 roku o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy.


               Wyższa izba Dumy zarzuciła władzom Polski „próby pisania historii na nowo” i oznajmiła, że „dzięki zwycięstwu nad faszyzmem, w które decydujący wkład wniósł Związek Radziecki, Polska przetrwała jako państwo” (cytaty za Polską Agencją Prasową).


                „Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 17 lipca br. nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu, przyjętą 1 kwietnia 2016 roku. Nowela reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny. Przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu nie stosuje się do pomników niewystawionych na widok publiczny, znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku. W kwietniu zeszłego roku MSZ RP wskazało, że umowa z 22 lutego 1994 roku między rządami Polski i Rosji o grobach i miejscach pamięci dotyczy wyłącznie cmentarzy wojennych. Wyjaśniono także, że cmentarze i kwatery żołnierzy rosyjskich i radzieckich w Polsce znajdują się pod ochroną i opieką władz państwowych i są utrzymywane oraz remontowane na koszt państwa polskiego. Ministerstwo wskazało, że umowa z 1994 roku nie ma zastosowania do tzw. pomników symbolicznych, będących wyłącznie znakami komunistycznej dominacji na ziemiach polskich w latach 1945-1989" - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.


 


Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka