Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
277 obserwujących 3203 notki 4278603 odsłony
Sowiniec, 23 kwietnia 2017 r.

Krakowskie szopki do UNESCO

192 32 0 A A A


              Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wystąpiło do UNESCO o wpisanie tradycji krakowskiego szopkarstwa na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO - poinformowało Radio Kraków.


              - To wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla krakowskiego szopkarstwa. Pierwsze polskie zjawisko, które zostało zaproponowane do umieszczenia na tej liście - podkreślił w rozmowie z RK autor szopki, którą w zeszłym roku wystawiano w paryskiej katedrze Notre Dame, Marek Markowski.


              „Decyzja w sprawie wpisu na listę UNESCO zapadnie w przyszłym roku. Przypomnijmy, że od trzech lat szopkarstwo jest już w krajowym rejestrze niematerialnego dziedzictwa. A jego tradycja sięga XIX wieku. Konkurs na najpiękniejszą szopkę pod Wawelem odbywa się natomiast od 1937 roku” - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.


              Na obejmującej ponad 300 wpisów z całego świata liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO są m.in. indyjska joga, rumba z Kuby, teatr lalkowy z Czech i Słowacji.


 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Siukum Balala :)
  • Siukum Balala :)
  • gość48 Jak mija weekend?

Tagi

Tematy w dziale Kultura