Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
277 obserwujących 3203 notki 4278603 odsłony
Sowiniec, 16 lutego 2017 r.

Pij mleko, młodo umrzesz

376 11 0 A A A


            Kilkanaście lat temu ówczesny główny twardziel polskiego kina akcji Bogusław Linda zwracał się do dzieci i młodzieży z filmów oraz plakatów reklamowych słowami: „Pij mleko, będziesz wielki”. Potem w tej samej roli występowały inne osoby publiczne, m.in. nasz najlepszy koszykarz Marcin Gortat.


            Dzisiaj ta reklama byłaby niestosowna, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Uppsala w Sztokholmie po przebadaniu 106 tysięcy osób stwierdzili na łamach „American Journal of Epidemiology”, że picie dużych ilości mleka skutkuje przedwczesną śmiercią, zwłaszcza kobiet - poinformowała „Rzeczpospolita” powołując się na serwis thelocal.se.


            „Z badania wynika, że kobieta, która wypija co najmniej trzy szklanki mleka dziennie i je raz dziennie warzywa lub owoce jest narażona na wczesną śmierć trzy razy bardziej niż kobieta, która pije nie więcej niż jedną szklankę mleka dzienni i zjada owoce i warzywa co najmniej pięć razy dziennie. Z kolei ryzyko wczesnej śmierci tej ostatniej jest o 60 proc. większe niż kobiety, która je równie często owoce i warzywa, ale nie pije mleka w ogóle. Z kolei w przypadku mężczyzn ryzyko wczesnej śmierci w przypadku wypijania trzech szklanek mleka dziennie jest jedynie o 30 proc. większe niż w przypadku tych, którzy piją mało mleka lub w ogóle go nie piją” - czytamy w gazecie.


            Wprawdzie uczeni ze Sztokholmu podkreślają, że jest za wcześnie, aby sugerować kobietom ograniczanie picie mleka, to omówiona wyżej reklama nie miałaby jednak dzisiaj racji bytu.


 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • sweet Co?
  • biedronka Pani Biedronko :)))
  • Piętaszek Bingo.

Tagi

Tematy w dziale Rozmaitości