Sowiniec Sowiniec
217
BLOG

Podpisali się na bramie obozu śmierci

Sowiniec Sowiniec Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 12


            Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata, dozór kuratora i po tysiąc złotych zadośćuczynienia na rzecz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau skazał Sąd Rejonowy w Oświęcimiu dwóch 17-latków z Portugalii, którzy podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży na cegłach symbolicznej bramy byłego obozu wyryli swoje imiona i nazwiska - poinformowała Polska Agencja Prasowa.


            Sędzia Konrad Gwoździewicz podkreślał, że ich wina nie budziła żadnych wątpliwości.


            - Przyznali się do zarzutów, wyrazili żal i skruchę. Podkreślić należy, że to osoby bardzo młode i dotychczas niekarane. Dlatego sąd zdecydował się na wymierzenie im kary w najniższym pułapie przewidzianym przez ustawodawcę. Oskarżeni o taki wymiar sami wnosili w toku śledztwa. W przekonaniu sądu kara jest wystarczająca i spełni cele prewencyjne oraz wychowawcze - uzasadniał wydany przez siebie wyrok (wszystkie cytaty za depeszą PAP).


            „Wyrok jest nieprawomocny. Obrońca nastolatków już zapowiedział, że będzie wnioskował o pisemne uzasadnienie wyroku i złoży apelację. Jego zdaniem wartość szkody była niewielka i w tym przypadku nie można w ogóle mówić o przestępstwie” - czytamy w depeszy PAP.


            - Należy zauważyć, że szkoda powstała w mieniu o szczególnym znaczeniu dla kultury. W związku z tym wartość materialna szkody nie ma znaczenia dla bytu przestępstwa - replikował sędzia


            Oskarżeni tłumaczyli swoje zachowanie głupotą i tym, że nie mieli świadomości, iż popełniają przestępstwo.


            - Widziałem inne napisy na murze. Pomyślałem, że ja też zostawię pamiątkę, iż tu byłem. Teraz, gdy się zastanowiłem, zrozumiałem, że zniszczyłem zabytek - mówił jeden z Portugalczyków po zatrzymaniu przez policję w lipcu 2016  roku.


            Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że cały teren Miejsca Pamięci ma szczególne znaczenie dla historii i światowego dziedzictwa kulturowego.


            - Dlatego zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie elementy wyposażenia i instalacji byłego obozu, które znajdują się na jego terenie, stanowią dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Za niszczenie zabytku o takim znaczeniu grozi do 10 lat więzienia.


            Nastolatkowie z Portugalii mieli szczęście, że Sąd Rejonowy w Oświęcimiu potraktował ich nad wyraz ulgowo.


 


Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo