Sowiniec Sowiniec
564
BLOG

Nowa wersja "kościoła domowego"

Sowiniec Sowiniec Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 11


   Onet przyjrzał się nowej formie duszpasterskiej dla małych grup wiernych, który zawitał do Polski, a zainicjował go ponad 10 lat temu we Francji ksiądz Bogusław Brzyś. 


   „W oparciu o jego doświadczenia przygotowany został specjalny program i portal, z którego po zarejestrowaniu przez proboszcza pobierać można przydatne podczas spotkań materiały wideo i konspekty” - czytamy w portalu.


   Małe grupy spotykają się w domach na modlitwie, czytaniu Pisma Świętego, oglądaniu filmów, a potem dzielą się swoimi przeżyciami. W jednej z parafii w Dąbrowie Tarnowskiej wiarę chrześcijańską praktykuje w ten sposób już 2 tysiące osób.


               - Wiemy, że wielu kapłanów i wiernych poszukujących nowych rozwiązań duszpasterskich zadaje sobie pytanie, czy podołają wyzwaniu, jakim jest przygotowanie i wdrożenie nowego projektu. Naszym celem jest udostępnienie gotowych narzędzi do zainicjowania i prowadzenia duszpasterstwa małych grup domowych wszystkim zainteresowanym wspólnotom parafialnym - powiedzieli Onetowi twórcy www.newpastoral.net


               „Formuła podobna do popularnych w różnych ruchach modlitewnych grup dzielenia może według pomysłodawców stać się zupełnie nowym doświadczeniem i ważnym etapem drogi duchowej. Jak wskazują pomysłodawcy projektu, stopniowo będą ukazywać się kolejne serie spotkań, również tematycznych adresowanych do młodzieży, rodziców dzieci komunijnych, kandydatów do bierzmowania i młodych małżonków” - napisał Onet.


               Cotygodniowe spotkania odbywają się według ściśle określonego schematu.


              „Mile widziana jest chwila na wspólną kawę, herbatę bądź coś słodkiego. Wszystkim uczestnikom powinno być wygodnie. Każdy uczestnik śledzi czytane teksty na kartce bądź w smartfonie, wszyscy wspólnie oglądają specjalnie przygotowane filmy, w których znane postaci świata kultury, mediów i sportu opowiadają o swoich przeżyciach i podejmują konkretne problemy. Po filmie uczestnicy spotkania biorą udział w dyskusji, modlą się i czytają Pismo Święte” - czytamy w portalu.


               Proboszcz pierwszej polskiej parafii, w której prowadzona jest ta forma duszpasterstwa, ks. Stanisław Cyran, wyjaśnił Onetowi, że nie jest to konkurencja dla istniejących już wspólnot czy ruchów, ale dodatkowa propozycja dla świeckich, którzy często nie czują związków ze swoimi parafiami.


               - To propozycja adresowana do wszystkich: od młodzieży po ludzi w średnim i podeszłym wieku. Do uczestnictwa w grupach zaproszone są nie tylko osoby zaangażowane w życie parafialne. Zależy nam na tym, żeby poprzez sieć gospodarzy docierać z tą propozycją małych grup do ludzi, którzy często są zdystansowani do wspólnoty Kościoła, mają jakieś swoje problemy albo zranienia. Ksiądz miałby większą trudność, by do nich dotrzeć, niż gospodarze, którzy ich znają - powiedział.


              "Projekt małych parafialnych grup domowych zaprezentowany został podczas obrad Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski. Omawiany będzie także na marcowym spotkaniu dyrektorów wydziałów duszpasterskich oraz na Poznańskim Forum Duszpasterstwa we wrześniu. Do włączenia się w inicjatywę newpastoral.net będzie zachęcał proboszczów archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc” - napisał Onet.


               Portal ustalił, że w nowy projekt zaangażowali się m.in. Eleni, Krzysztof Ziemiec, Jan Mela, siostra Małgorzata Chmielewska ojciec Adam Szustak, a wspierają go kardynał Luis Antonio Tagle oraz biskupi Grzegorz Ryś i Dominique Rey.


              „Wszystkie materiały formacyjne są darmowe, a dostęp do nich uczestnicy otrzymują od proboszcza, który zarejestrował swoją parafię. Mapa wspólnot biorących udział w projekcie, jak i konspekty spotkań dostępne są na stronie internetowej www.newpastoral.net oraz w aplikacji na urządzenia mobilne” - czytamy w Onecie.


               Mnie ta nowa forma duszpasterska przypomina od dawna praktykowaną w Polsce z różnym powodzeniem  ideę „kościoła domowego”. Każda zgodna z zasadami wiary oraz z prawem kanonicznym próba aktywizacji chrześcijan i zaangażowania ich głębiej w życie duchowe zasługuje jednak na uznanie i wsparcie.


 


Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo