Sowiniec Sowiniec
788
BLOG

Nowa tablica przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Sowiniec Sowiniec Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 83

             W tegoroczne Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda odsłonił na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie nową tablicę, na której upamiętnieni zostali Żołnierze Niezłomni oraz przypomniana niewyjaśniona do dziś obława augustowska z 1945 roku .

            „- Tablica na Grobie Nieznanego Żołnierza jest nobilitacją wysiłku żołnierskiego i postawy żołnierza. W ten sposób chcemy wpisać na trwałe dokonania Żołnierzy Niezłomnych w kanon historii polskiego wojska. Druga konspiracja i Żołnierze Wyklęci-Niezłomni są częścią historii polskiej armii i pokazują pewien wzorzec moralny, patriotyczny, który ma być nie tylko przypomniany, ale też na stałe zapisany w miejscu ważnym dla Polaków” - powiedział „Rzeczpospolitej” wiceminister obrony narodowej profesor Wojciech Fałkowski.

           Na tablicy znajdują się nazwy miejscowości i daty potyczek żołnierzy antykomunistycznej konspiracji z bezpieką oraz z wojskami sowieckimi w latach 1945–1963: Rudniki, Rowiny, Kuryłówka, Las Stocki, Miodusy Pokrzywne, Zwoleń, Raczkowszczyzna i Majdan Kozic Górnych oraz obława augustowska, w wyniku której aresztowano i zamordowano w nieznanym do tej pory miejscu około 600 bojowników oraz współpracowników polskiego podziemia niepodległościowego.

            „- W ten sposób chcemy upamiętnić głównie ofiary cywilne, ale nie można zapominać, że w czasie obławy doszło do bitew z oddziałami sowieckimi” - wyjaśnił w rozmowie z „Rz” prof. Fałkowski.

              Najpóźniejsza datą na tablicy jest rok 1963, kiedy w obławie sił bezpieczeństwa zginął w Majdanie Kozic Górnych na Lubelszczyźnie ostatni partyzant Józef Franczak-„Laluś”, co stanowiło symboliczne zakończenie drugiej konspiracji.

              „To jednak niejedyna tablica, która na Grobie Nieznanego Żołnierza pojawi się w tym roku. Druga zawiśnie na filarze, w miejscu, w którym dziś znajduje się skrzynka elektryczna. Jej odsłonięcie nastąpi prawdopodobnie 11 listopada. Tablica ta również będzie poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych” - czytamy w gazecie.

              Na brak upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych przy Grobie Nieznanego Żołnierza zwrócił uwagę w czasie uroczystości państwowych w poświęconym im dniu 1 marca Prezydent RP.

            „Jednak pierwsi propozycję uhonorowania na Grobie Nieznanego Żołnierza wojskowych, którzy nie złożyli broni po wejściu na teren Rzeczypospolitej Armii Czerwonej, zaproponowali przedstawiciele lubelskiej Fundacji Niepodległości. Już na początku roku skierowali w tej sprawie pismo m.in. do Kancelarii Prezydenta, MON, a także IPN” - napisała „Rzeczpospolita”.

              W wybudowanym w 1925 roku w centralnym punkcie kolumnady pałacu Saskiego (zniszczonego w czasie II wojny światowej) Grobie Nieznanego Żołnierza złożono szczątki anonimowego żołnierza, który poległ w obronie Lwowa w 1918 roku. Obok stanęły urny z ziemią z wielu pól bitewnych. W kolejnych latach umieszczano na nim kolejne tablice z datami i nazwami miejscowości. Po 1989 roku dokonano zgodnego z prawdą historyczną remanentu, ponieważ w czasach PRL niektóre z nich zniknęły. Obecnie jest ich tam 18.

 

Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura