Sowiniec Sowiniec
676
BLOG

Popiersie ojca Gurgacza w krakowskim parku Jordana

Sowiniec Sowiniec Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 48

 

            Równo dwa tygodnie po odsłonięciu w Galerii Wielkich Polaków XX wieku w krakowskim parku im. doktora Henryka Jordana popiersia jedynej kobiety-cichociemnej, szefowej łączniczek w Komendzie Głównej Armii Krajowej generał Elżbiety Zawackiej-„Zo” stanął w niej monument uwieczniający niezłomnego jezuitę, kapelanadziałającej po II wojnie światowej na terenie Beskidu Sądeckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej- zamordowanego w 1949 roku przez komunistów ojca Władysława Gurgacza-„Sema”.
            Uroczystość odbyła się dokładnie w 65. rocznicę rozstrzelania bohaterskiego kapłana. Przed nią na terenie aresztu śledczego przy ulicy Montelupich złożono kwiaty pod krzyżem ustawionym w prawdopodobnym miejscu jego śmierci.
             Popiersie z brązu ufundował Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi, a wykonał je absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych salezjanin ksiądz Robert Kruczek na podstawie ikonografii zachowanej w archiwach zakonnych i w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej.
            Urodzony 2 kwietnia 1914 roku w Jabłonicy Polskiej na Podkarpaciu Władysław Gurgacz w 1931 roku wstąpił do zakonu jezuitów, a na kapłana został wyświęcony 11 lat później na Jasnej Górze. Zajmował się duszpasterstwem i malarstwem  Od 1947 roku był kapelanem PPAN, dwa lata później dołączył do jej oddziału partyzanckiego „Żandarmeria”. 2 lipca 1949 roku wpadł w Krakowie w ręce funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. 14 sierpnia 1949 roku, po procesie pokazowym przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie został skazany na karę śmierci.
           „Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny! Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Jako kapelan organizacji starałem się wpływać na młodych i powstrzymywać ich od niepotrzebnego rozlewu krwi. Zdawałem sobie sprawę z tego, co robię i co mi za to grozi, skoro mnie schwytacie. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż jest zresztą śmierć? To tylko przejście z jednego życia w drugie. A przy tym wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę. Judica me Deus et discerne causam meam (Osądź mnie Boże i rozstrzygnij sprawę moją)” -  powiedział w trakcie procesu.
            Zabito go strzałem w tył głowy 14 września 1949 roku razem z porucznikiem Stefanem Balickim i starszym sierżantem Stanisławem Szajną  najprawdopodobniej pod murem podwórza za więzienną piekarnią. Jego grób znajduje się w wojskowej części cmentarza Rakowickiego.
            Zrehabilitowanego 20 lutego 1992 roku i odznaczonego pośmiertnie w 2007 roku przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ojca Władysława Gurgacza nazywa się Popiełuszką okresu stalinowskiego.
 
Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura